Pro dospělé

Pro dospělé nabízím fyzioterapii a neuro-vývojovou terapii.

Neuro- vývojová terapie v dospělosti 

I nám dospělým mohou přetrvávající primární reflexy ztížit život. Lidské tělo je úžasný "stroj", umí se výborně přizpůsobovat. I rušící primární reflexy umíme zkompenzovat složitými mechanismy. Tyto kompenzační mechanismy nám ale berou hodně sil, které nám mohou chybět. Přetrvávající primární reflexy neustále nutí svaly k nežádoucím reakcím. Každý pohyb hlavy změní svalový tonus v končetinách, a to v symetrickém, nebo asymetrickém vzoru.  Člověk s přetrvávajícími primárními reflexy je při stání i sezení neustále vyrušován, a to fyzicky i emocionálně. Člověk s přetrvávajícími primárními reflexy musí neustále bojovat proti těmto rušícím mechanismům. Mezi dalšími problémy způsobenými přetrvávajícími primárními reflexy patří špatné držení těla, i když se člověk snaží o správné držení těla, tak po chvíli stejně ochabne: podpírá si hlavu rukou, leží hlavou na stole, začíná se na židli houpat, sedne si na paty, nebo si na židli skoro lehne. Člověk s přetrvávajícími primárními reflexy musí některé svalové skupiny "zafixovat", aby mohl jinými svalovými skupinami (např. končetinami) provézt precizní pohyby (např. chodí se zafixovaným trupem a rukama zatnutýma v pěsti). Tito lidé často vypadají nešikovní, častěji se zraní, protože „levá ruka neví, co pravá ruka dělá“. 

Časté přetrvávající primární reflexy v dospělosti: 

Moroův reflex: Pokud máme stále aktivní Moroův reflex, je tělo neustále " ve střehu". Mozek (hypofýza) posílá zprávy do nadledvinek, aby se vyprodukoval adrenalin a kortisol. Nadledvinky jsou tím ale po delší době vyčerpány. Alergie, psychsomatické problémy jako jsou burn- out, bolesti hlavy, záněty tlustého střeva a vysoký krevní tlak můžou být toho výsledkem. 

Obranné reflexy:  Přes receptory v kůži získáme informaci o teplu, zimě, tlaku, bolesti a o tom, kde se v prostoru nacházíme. Pokud je někdo hypertaktilní (hodně citlivý na dotek), může mít nepotlačené obranné reflexy. Jsou to reflexy, které se vyvíjí už v 5. týdnu těhotenství, obranné reflexy předchází Moroův reflex. V důsledku obranných reflexů se např. embryo vždy stáhne od místa doteku děložní stěny (jako housenka). V extrémních případech mohou přetrvávající obranné reflexy v dospělosti způsobit to, že člověk špatně vnímá své tělo, což je typické pro stavy jako jsou anorexie (anorexia nervosa) a bulimie. Člověk s anorexií má pocit, že je tlustý a myslí si, že jeho tělo zabere více místa v prostoru, než ve skutečnosti- hubnutí však na tento chybný pocit nemá žádný efekt, protože počet receptorů v těle (v kůži) zůstane pořád stejný. Dokonce se může uvedený chybný pocit hubnutým ještě zhoršit, protože extrémním hubnutým se všechno v těle podráždí a tím i receptory (tím se může člověk s anorexií cítit ještě tlustší než předtím). 

Špatně vyvinuté posturální (vzpřimovací) reflexy: Pokud přetrvávají primární reflexy, posturální reflexy se nemůžou dobře vyvíjet. Smyslem vzpřimovacích reflexů je návrat těla do vzpřímeného stoje. Nejprve se do správné polohy dostane hlava, pak i trup. Pokud tyto "dospělé" reflexy nejsou dobře vyvinuty, bude zhoršena rovnováha a může se vyvíjet chronická únava, deprese, nebo závratě. Špatné vzpřimovací reflexy mohou také způsobit svalové napětí v oblasti šíje a ramen, nebo špatné držení těla. Logické důsledky toho jsou bolesti hlavy nebo bolesti zad. Fyzioterapie nám pak nemůže úplně pomoci, protože, i když bezprostředně po léčbě se cítíme lépe a máme díky měkkým technikám (např. masážím) uvolněnější svaly a díky cvikům zmenšenou svalovou dysbalanci, v době stresu nebo nemoci se vliv primárních reflexů opět více projeví a problémy se vrací. Přetrvávající primární reflexy mají negativní vliv na pohybové (kinetické) čidlo, které slouží jako zdroj informací o pohybech hlavy a je také velmi důležité pro řízení činnosti okohybných nervů (a tím i okohybných svalů). Správně fungující pohybové čidlo zajišťuje, že ani při nejrychlejších pohybech hlavy v nejrůznějších směrech se nevychýlí zrakové osy od pozorovaného předmětu, ale naopak stále se udržuje fixační bod. Proto mohou špatně fungující vzpřimovací reflexy také způsobit visuelní stres jako důsledek problémů s očními pohyby (konvergence a akomodace očí), čtení nebo sledování pohybujících se předmětů očima může také vyvolat bolesti hlavy.

 

Fyzioterapie

Kromě neuro- vývojové terapie se také zabývám fyzioterapií. Pokud Vaše problémy nejsou způsobeny přetrvávajícími primárními reflexy, může být pro Vás vhodná fyzioterapie. Často jsou klouby, vazy a svaly přetěžovány jednostrannou zátěží a to zejména při práci nebo při sportu. Také po úrazových stavech, onemocnění, nebo po psychickém nebo pracovním napětí mohou nastat potíže, které mohou být odstraněny pomoci fyzioterapie.

Po celkovém vyšetření používám k léčbě různé fyzioterapeutické techniky, jako jsou zejména mobilizace a měkké techniky (např. masáže), senzomotorické cvičení a cvičení k odstranění svalové dysbalance, které zlepšují pohybovou funkci svalů a kloubů do maximálně možného rozsahu pohybu. Tím je urychlen léčebný proces a je snižována nebo úplně odstraněna bolest a ztuhlost svalů a kloubů. Prostřednictvím pohybu, manuálních technik a fyzikální terapie je funkce všech tělesných systémů včetně psychiky cíleně zlepšena. 

Spolu s pacientem zkusím vždy najít příčinu potíží a pak nastavit optimální léčebný i preventivní program. Pacient se naučí nové pohybové návyky. Samozřejmostí je nácvik správného držení těla a, pokud je to vhodné, také návrh na úpravu pracovního režimu či prostředí.Marja Volemanová-Red Tulip, Neuro-vývojová terapie, speciální pedagogika a fyzioterapie 

                                                              


                                                                                                   

                                                                                                                Pro děti                    Pro dospělé                    Pro školy                    
Red Tulip


 Hlavní stránka:
 Neuro- vývojová terapie


 Symptomy přetrvávajících  primárních reflexů

 Primární reflexy

 Dyslexie a primární reflexy

 Dyspraxie a primární reflexy

 ADD a ADHD a primární reflexy

Vizuální stres

 Fyzioterapie

 Ceník

 Kontakt

 O mně

 Dotazníky

 Odkazy

Institut neruo-vývojové terapie